Celem kontroli podatkowej jest weryfikacja przez organy podatkowe, czy podatnicy należycie wywiązują się ze swoich zobowiązań podatkowych. Kontrola podatkowa jest podejmowana z inicjatywy organów podatkowych. W celu rozpoczęcia kontroli podatkowej z reguły wymagane jest doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Kontrola może być rozpoczęta nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od daty doręczenia zawiadomienia, ani później niż trzydzieści dni po jego doręczeniu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kontrolowany wyrazi zgodę na wcześniejsze jej rozpoczęcie. Jeśli kontrola nie zostanie rozpoczęta w ciągu trzydziestu dni od doręczenia zawiadomienia, konieczne jest ponowne poinformowanie o jej wszczęciu.
Zawiadomienie o kontroli musi zawierać m.in. dane organu i kontrolowanego, datę i miejsce wydania, zakres kontroli oraz informację o prawie do złożenia korekty deklaracji. Konieczny jest również podpis odpowiednio upoważnionego pracownika organu podatkowego.
Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują sytuacje, w których kontrola może być wszczęta bez wcześniejszego zawiadomienia, dotyczy to m.in. sytuacji związanych z zasadnością zwrotu różnicy podatku lub nadwyżki podatku naliczonego, nieujawnionych przychodów, oraz działalności gospodarczej nieopodatkowanej.
Kontrola podatkowa kończy się poprzez doręczenie kontrolowanemu protokołu z kontroli podatkowej. Jeśli kontrolowany nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole, ma możliwość zgłoszenia zastrzeżeń w określonym terminie. Jeśli nie wszystkie nieprawidłowości zostaną poprawione, może dojść do wszczęcia postępowania podatkowego mającego na celu nałożenie dodatkowego obciążenia podatkowego.
Kontrola celno-skarbowa jest prowadzona w sprawach istotnych dla interesów państwa. Dotyczy przestrzegania przepisów nie tylko podatkowych i celnych, ale także prawa dotyczącego automatów do gier hazardowych, dewizowego oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Może być przeprowadzana w siedzibie urzędu celno-skarbowego, siedzibie kontrolowanego oraz w miejscu przechowywania ksiąg podatkowych. Kontrola celno-skarbowa kończy się wynikiem kontroli, a kontrolowany ma prawo do złożenia korekty deklaracji w określonym terminie. Jeśli nie nastąpi poprawa nieprawidłowości, może dojść do wszczęcia postępowania podatkowego.
Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam zadbać o finanse Twojej firmy!