Ulga IP Box obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i jest rodzajem preferencji podatkowej. Została wprowadzona w celu rozwoju innowacyjności i zachęcenia przedsiębiorców do poszerzania działalności badawczo-rozwojowej. Zastosowanie ulgi IP Box polega na opodatkowaniu części dochodów pochodzących ze wspomnianej wyżej działalności stawką 5%. W celu kompleksowego wyjaśnienia zasad dotyczących ulgi IP Box Ministerstwo Finansów wydało 15 lipca 2019 r. objaśnienia podatkowe dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box.
Bezpośrednią definicję działalności rozwojowej odnaleźć można w aktach prawnych – ustawie o PIT oraz ustawie o CIT. Zgodnie z nimi działalność badawczo-rozwojowa oznacza „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” (art. 5a, pkt. 38 ustawy o PIT i art. 4a pkt 26 ustawy o CIT). Zatem prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej jest nierozłącznie związane z pracą twórczą.
Celem badań naukowych jest zdobycie teoretycznej wiedzy i umiejętności, które w dalszej pracy służyć mogą do stworzenia i rozwoju nowych technologii, rozwiązań, ulepszeń. Zgodnie z definicją podatnik prowadzić może: tylko badania naukowe, tylko prace rozwojowe lub obie te czynności jednocześnie. Co ciekawe, aby projekt spełnił ustawowe kryteria systematyczności nie musi wcale być długotrwałym przedsięwzięciem. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów, systematyczność może oznaczać w tym przypadku prowadzenie projektu według określonego harmonogramu oraz przyporządkowania celów i zasobów.
O wiele łatwiejsze do określenia jest pojęcie kwalifikowanego IP (w jęz. angielskim intellectual property - własność intelektualna), które zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT i art. 24d ust. 2 ustawy o CIT tworzy zamknięty katalog.
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Ulga IP Box ma szeroki zakres podmiotowy. Mogą z niej skorzystać zarówno podatnicy PIT jak i CIT. Zgodnie z ustawą o PIT są to osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub prowadzące działalność gospodarczą jako przedsiębiorstwa w spadku lub wspólnicy spółek: cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej. Z kolei ustawa o CIT wymienia w tym zakresie:
W celu zastosowania Ulgi IP Box przedsiębiorstwo zobligowane jest do wyodrębnienia ze swoich dochodów tej części z nich która przypada na dochody z prac badawczo-rozwojowych lub kwalifikowanego IP. W tym celu konieczne jest prowadzenie specjalnej ewidencji podatkowej.
Przepisy ustawy o PIT i CIT wymieniają kategorie dochodów związanych z kwalifikowanym IP, uprawnionych do zastosowania ulgi IP Box. Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT i art. 24d ust. 7 ustawy o CIT są to dochody:
Co do zasady prawo do zastosowania ulgi IP Box przysługuje podatnikowi dopiero w momencie skłaniania rocznego zeznania podatkowego. W związku z tym ulga nie jest brana pod uwagę podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy. Wyjątek stanowią dochody z kwalifikowanego IP, których osiąganie łączy się z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19.
Zespół Milton Oaks składa się z finansistów, księgowych, prawników oraz specjalistów w wielu innych dziedzinach. Dzięki naszemu doświadczeniu szybko wskażemy Ci, czy i w jakim zakresie możesz skorzystać z ulgi IP Box. Pomożemy Ci wszystko zorganizować, rozliczyć, a nawet poprowadzimy Ci księgowość. Wskażemy również inne możliwości, które pozwolą Ci jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła i zabezpieczyć Twoje prawa.